top of page

FEATURES
 


Breakup Season

USA / World Premiere

Directed by H. Nelson Tracey


Chicken Coop

USA

Directed by Joseph DeGolyer

 

Film is Dead. Long Live Film!
USA / Utah Premiere
Directed by Peter Flynn

 

He Never Left

USA

Directed by James Morris

His Name is Ray

Canada / Utah Premiere

Directed by Michael Del Monte

 

Thelma
USA

Directed by Josh Margolin

 

Three O’Clock High

USA

Directed by Phil Joanou

 

What We Find on the Road
USA / Utah Premiere

Directed by Chaysen Beacham
 

SHORTS
 

Audrey Taylor Artist
USA

Directed by Ned Cordery

 

Bears Ears: Echoes of Time

USA

Directed by Daniel Richardson

 

Been There

Switzerland / Utah Premiere

Directed by Corina  Schwingruber      

 

Blood Waters

USA / Utah Premiere

Directed by Stephen Robinson
 

Blue Hour

USA / Utah Premiere

USA

Directed by J.D. Shields

 

Bonding

USA / Utah Premiere

Directed by Luke Rex

 

Dreams Like Paper Boats

Haiti

Directed by Samuel Suffren

 

Enactment

USA

Directed by Bridger Roberts
 

Free Play

USA / Utah Premiere

Directed by Alex Astrella

 

Henry’s Hand

Switzerland / World Premiere

Directed by Laura Gilda Maiullari, Lilith Eva Fohn, and Oleksandra Gorshevikova

 

In a Foreign and Unknown Land

USA

Directed by Ricardo Villanueva Avalos
 

Just Your (.)

USA

Directed by Mandy Harmon

 

Ministry of Surf

USA

Directed by Collins Reagan

 

Minutes to Go

USA / Utah Premiere

Directed by Rick Page

 

Not Him

USA / Utah Premiere

Directed by Sarah Young

 

Nubbinwood

USA

Directed Tim Granberg

 

Oasis

Canada / Utah Premiere

Directed by Justine Martin

One Day

USA

Directed by Robert Cole Wilkes

 

Phase III

USA

Directed by Numark Ricafranca

 

Pickles

USA

Directed by Ben Vasion

 

Rooster’s Crow

Canada / Utah Premiere

Directed by Alexandre Lefebvre

 

Screen Test

USA / Utah Premiere

Directed by Adam Shimberg
 

Social AnnXiety

USA

Directed by Jason C. Brown

 

Tennis, Oranges

USA / Utah Premiere

Directed by Sean Pecknold

 

The Disappearance of Brandon Mull

USA

Directed by Jason Conforto

 

The Time Machine

USA

Directed by Ebrahim Ghaeini  

 

To Err

USA

Directed by Derek Romrell

 

Virga

Canada

Directed by Jean-François Leblanc

 

Volveré

USA

Directed by Marlon Gonzalez

 

You Are Here

USA / Utah Premiere

Directed by Michael Friberg

2024 Semi-Finalist DIFF Laurel (Black).png

FEATURE SCREENPLAYS
 


A Solidarity of Sinners
Written by Nicholas Nuttall


All Blood is Red
Written by Richard A. Levine

Chris
Written by Matthew David Rafferty, Bernadette Grady McClafferty, a
nd Thomas Ardavany

Finding the Words
Written by Dave Orvis

Go Fish
Written by Douglas Von Funkhouser

Mo Vaughn Fights the Devil
Written by Richard William Hoffman

Old Scars
Written by Richard Levine

 

Review
Written by Johnathan Zarantonello

Sacred Sun
Written by Michael Louis Gould

Soulbreak
Written by Richard Levine and Marie Bailey

 

The Alchemy Effect
Written by Heidi McDonald

 

The Mercury Club
Written by Alison Jean Cole

The Pass
Written Graham J. Northrup

 

The Screecher
Written by Lazar Karav

Three Rivers Meet
Written by Craig Stewart

 

You Know
Written by J Frederick

SHORT SCREENPLAYS


Checked Out
Written by Amy Santos and Sara Siggard


Come Sunrise
Written by Ben Vasion

Ek Naatika
Written by K. Lovelace

Ephemera
Written by Paul Amstone


Love in Chaos
Written by Shellee Godfrey

 

Paper Son and Little Red Dragon
Written by Howard Lun Hong

 

The Angel
Written by Daniel Yen Tu and Barrett Burgin

The Final Inning
Written by Mike Marsh

Till Death Do Us Part
Written by Jacob Hamblin

 

Tiny Little Pills
Written by Duncan Payne


 

Screenplay finalists will be announced on March 10th with the winners being revealed shortly thereafter.

2024 DIFF SEMI-FINALISTS
bottom of page