2022 Desertscape Background (4K).jpg

JUNE 22ND 25TH 2022

Desertscape Year 4 Icon.png

ELECTRIC THEATER

ST. GEORGE, UTAH

2022 DESERTSCAPE
INTERNATIONAL FILM FESTIVAL PROGRAM

ALTERNATIVE PROGRAMMING

16mm Pop-up Theater
*Limited Seating
First-Come-First-Served
Upstairs in the Art Gallery

3D Alley
*Limited Seating
First-Come-First-Served
Downstairs in the Art Gallery

Jeff Robison's Screenwriter Clinic
(4 Hr Course w/Lunch)
In the Art Gallery's Rehearsal Room

Filmmaker Panels &
Live Script Reads

*Limited Seating
Downstairs in the Art Gallery's Dance Studio

nsit0108200700826_edited.png

VR Stations
*Limited Stations
Downstairs in the Art Gallery's Dance Studio

DAY 1

*SCHEDULE IS SUBJECT TO CHANGE

WEDNESDAY, JUNE 22ND

1 PM - 4 PM-- Badge Pickup

2 PM - 4 PM-- OPENING FESTIVAL RECEPTION --

Open to Badge Holders and  located in the Art Gallery next to the Electric Theater. 

4 PM-- SIGHTS AND SOUNDS SHORTS BLOCK --

"Hot Crush Lover by Blu DeTiger" (4 min)

Directed By Will Kindrick

"La grogne" (10 min)

Directed By 

"A Feast That Never Comes" (16 min)

Directed By 

“Sierra” (15 min)

Directed By 

"The Sprayer" (9 min)

Directed By Farnoosh Abedi

"Death Stare - Gigantica" (8 min)

Directed By Josh Winegar

6 PM-- OPENING NIGHT FEATURE BLOCK --

“Colorado City Music Festival” (15 min) *Q&A (W/Filmmakers)

Directed By Dan Fowlks

"A Love Song" (1 hr 30 min)

Directed By Max 

Live Music Performance
By Tom Bennett

9 PM-- OPENING NIGHT AFTER PARTY -- Sponsored by Station II Bar

Festivities continue up the street at the Station II Bar 

Food (Badge Holders Only), Drinks (Not Free), and good company! 

 

DAY 2

*SCHEDULE IS SUBJECT TO CHANGE

THURSDAY, JUNE 23RD

10 AM-- A CONVERSATION STARTER SHORTS BLOCK --

“Frimas” (20 min) *Q&A (W/Filmmaker)

Directed By 

"Neurosis" (13 min) *Q&A (W/Filmmaker)

Directed By 

"Warsha" (15 min)

Directed By 

"Blunt" (20 min) *Q&A (W/Filmmaker)

Directed By Hisonni

“How's Happiness” (37 min) *Q&A (W/Filmmaker)

Directed By Hunter

12 PM-- SPONSORED LUNCHEON BY RIGGATTI'S --

Catered Lunch by Riggatti's Pizza & Storey Catering
(Badge Holders Only)

2 PM-- LIVE SCRIPT READ --

TBA

4 PM-- FEATURE FILM BLOCK --

Cryo” (1 hr 58 min) *Q&A (W/Filmmakers)

Directed By Barrett Burgin
 

6 PM-- DINNER / BREAK --

#supportlocalsponsors (Riggatti's Pizza, Honolulu Grill, Farmstead Bakery)

8 PM-- INTERNATIONAL FEATURE BLOCK --

“Monsters” (15 min)

Directed By 

“Black Snow” (1 hr 28 min)

Directed By 

 

DAY 3

*SCHEDULE IS SUBJECT TO CHANGE

FRIDAY, JUNE 24TH

10 AM-- STUDENT SHORTS BLOCK --

“The Times We Were Living In” (14:00 min)

Directed By Asali Echols & Montgomery Samuel Thomas of Thomas Farms Films Inc.

“The Exaltation Program” (12 min) *Q&A (W/Filmmaker)

Directed By 

“Gold, You Idiot!” (7 min)

Directed By 

“Bethesda” (18 min) *Q&A (W/Filmmaker)

Directed By 

“Dandelion” (15 min) *Q&A (W/Filmmaker)

Directed By 

“Wonderstone” (7 min) *Q&A (W/Filmmaker)

Directed By Kyle Plummer

“Melting Down” (5 min) *Q&A (W/Filmmaker)

Directed By 

“The Awakening of the Ape” (14 min) 

Directed By 

12 PM-- LUNCHEON --

(Badge Holders & Day Passes only)

2 PM-- FEATURE DOCUMENTARY BLOCK--

“The Benevolents” (17 min) *Q&A Filmmaker

Directed By Thomas Verrette

"It's Happening Right Here” (1 hr 15 min) *Q&A Filmmaker

Directed By 

4 PM-- FILMMAKER PANEL --

TBA

5 PM-- COMEDY SHORTS BLOCK --

"The Debater" (4 min)

Directed By 

"Zoon" (5 min)

Directed By 

"MeTube 3" (8 min)

Directed By 

"Don't Listen to a Cricket" (12 min) *Q&A (W/Filmmaker)

Directed By 

“Extra Credit” (11 min) *Q&A (W/Filmmakers)

Directed By 

“Snow Globe & the Cat” (10 min) *Q&A (W/Filmmakers)

Directed By 

“Deerwoods Deathtrap” (9 min)

Directed By 

“Stranger Than Rotterdam With Sara Driver” (10 min)

Directed By 

Special Live Performance by the So U Comedy Theater

12 PM-- LUNCHEON --

(Badge Holders & Day Passes only)

9 PM-- DESERTSCAPE AFTER DARK--

“Survivors” (7 min)

Directed By 

“10-33” (10 min) *Q&A (W/Filmmaker)

Directed By 

“Hermanita” (12 min) *Q&A (W/Filmmaker)

Directed By Hisonni

“Cub Scout” (10 min) *Q&A (W/Filmmaker)

Directed By Matt Heder

“Who Goes There” (15 min) *Q&A (W/Filmmaker)

Directed By Matt Fackrell

“That Night” (39 min) *Q&A (W/Filmmaker)

Directed By Samuel

 

DAY 4

*SCHEDULE IS SUBJECT TO CHANGE

SATURDAY, JUNE 25TH

"Billy Wray With Pest Away" (7 min)

Directed By 

“Trouble” (6 min) *Q&A (W/Filmmakers)

Directed By 

“El Moño” (9 min) *Q&A (W/Filmmakers)

Directed By 

“Gizmo” (13 min) *Q&A (W/Filmmakers)

Directed By 

“High Card” (26 min) *Q&A (W/Filmmaker)

Directed By 

“Switchboard” (9 min) *Q&A (W/Filmmaker)

Directed By 

“The Man in the Tree” (22 min) *Q&A (W/Filmmaker)

Directed By 

12 PM-- SPONSORED LUNCHEON BY THE WIENERY --

(Badge Holders & Day Passes only)

2 PM-- AROUND THE WORLD SHORTS BLOCK --

"La Plata Del Real" (20 min)*Q&A (W/Filmmakers)

Directed By Bhushan Thakkar

“In Flow of Words” (22 min) *Q&A (W/Filmmakers)

Directed By Rickey Jewkes

“Forest Giants” (21 min) *Q&A (W/Filmmakers)

Directed By Braxton Paas

“Lili Alone” (22 min) *Q&A (W/Filmmakers)

Directed By Michael Merrell

“Like the One’s I Used to Know” (18 min)

Directed By 

4:30 PM-- FILMMAKER'S PANEL --

TBA

5:30 PM-- CLOSING NIGHT FEATURE BLOCK --

“Gladiators of Steel” (1 hr 40 min) *Q&A (W/Filmmakers)

Directed By Rocco DeVillIers Jr.

8:30 PM-- AWARDS GALA HOSTED BY REALTY ONE GROUP

(Badge Holders & Ticket Holders)
Dinner by 

Closing Night Entertainment by

10 AM-- MADE IN UTAH SHORTS BLOCK --